Strona www stworzona przez MAGNUM

+48 603 50 47 69

kontakt@przewodnik-sandomierz.net.pl

Licencjonowany przewodnik po Sandomierzu
oraz Ziemi sandomierskiej

Alicja Śnieżyńska-Rożek

Sandomierskie szlaki

Sandomierz to miasto o tysiącletniej historii, położone malowniczo na styku trzech krain geograficznych. Zapraszam do odkrywania sekretów tego miasta i poznawania jego 120 zabytków. Na początek krótki spacer po najciekawszych zakątkach Starego Miasta.


Spacer rozpoczynamy przy gotyckiej Bramie Opatowskiej. Tu nie tylko usłyszycie opowieść o tysiącletniej historii Sandomierza, ale i będziecie mogli popatrzyć na miasto z góry, na własne oczy przekonać się, że położone jest w miejscu wyjątkowym. Następnie ulicą Opatowską podążymy w stronę rynku. Tam czeka na nas najważniejsza budowla w dawnym Sandomierzu – ratusz, czyli dawna siedziba rajców miejskich, a wokół niego renesansowe kamieniczki. Kiedy już nacieszymy się ich widokiem, a może i wysłuchamy hejnału z wieży ratuszowej lub odwiedzimy podziemną trasę turystyczną, podążymy dolną pierzeją rynku w kierunku katedry. Po drodze napotkamy XIX wieczny Pałac Biskupi, dalej jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce, Collegium Gostomianum, a także gotycki Dom Długosza. Tu warto się zatrzymać i zajrzeć do jego wnętrz. Czekają tam na zwiedzających bezcenne zabytki „przemieszane” z tymi mniej znamienitymi, tworząc niezapomniany klimat tego miejsca. Na koniec katedra, świątynia o bogatej historii i iście królewsko ozdobnym wnętrzu.

Zapraszam na wędrówkę po niezwykłym mieście, urokliwie położonym na siedmiu wzgórzach. Spacer, w czasie którego aktywnie spędzając czas można poznać historię i zabytki Sandomierza, a także jego osobliwości przyrodnicze.


Zaczynamy na wzgórzu miejskim, na nim Starówka z ratuszem i kamieniczkami. Idąc w kierunku   Bramy Opatowskiej wyruszymy na wzgórze św. Wojciecha, na szczycie którego wznosi się dawny klasztor Reformatów i kościół św. Józefa, a w jego kryptach zmumifikowana wojewodzianka Teresa Izabela Morsztynówna. Na kolejne wzgórze wejdziemy wędrując wąwozami: Piszczele i św. Jacka Odrowąża. Na wzgórzu św. Jakuba, bo o nim mowa, napotkamy najstarszą sandomierską świątynię - kościół św. Jakuba, do którego wnętrza prowadzi romański portal zwany „Bramą Niebios”. Stąd już tylko kilka kroków na wzgórze św. Pawła. Tam znajduje się nie tylko barokowy kościół św. Pawła, ale i wejście do urokliwego, lessowego wąwozu Królowej Jadwigi. Ma on długość pół kilometra, a skarpy mają nawet 10 metrów wysokości. Wąwozem dojdziemy do ulicy Krakowskiej, która doprowadzi nas do kolejnego punktu naszego spaceru – wzgórza zamkowego, gdzie dowiemy się wiele ciekawych historii o zamku i jego mieszkańcach. Kolejnym naszym celem będzie wzgórze katedralne i katedra, fundowana przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Ostatnie, siódme wzgórze, na które zawędrujemy, to wzgórze św. Piotra, na którym pyszni się Collegium Gostomianum i cichutko przysiadł urokliwy Dom Długosza, w którym znajduje się Muzeum Diecezjalne.

W starych miastach historia miesza się z legendą, tak też jest w Sandomierzu. To legendy najpiękniej opowiadają o początkach miasta, nieustraszonych bohaterach i pokornych mnichach. Zapraszam na spacer, który pozwoli dorosłym i dzieciom poznać miasto, jego zabytki, historię i legendy. Posłuchaj ich i spróbuj odnaleźć w nich „ziarenko prawdy”.

Spacerkiem przez piękny Sandomierz

Siedem wzgórz Sandomierza

Szlakiem legend sandomierskich

Sandomierz miasto o średniowiecznym charakterze

Szlakiem barokowych perełek

Sandomierskie klasztory

Szlakiem sandomierskich muzeów

Przyrodnicze osobliwości Sandomierza

Muzyczne zabytki Sandomierza

Dworki w Sandomierzu

Szlakiem nieistniejących kościołów

Filmowy Sandomierz

Zapraszam do Sandomierza, odkryję przed Wami najpiękniejsze zakątki miasta

Chcę zamówić przewodnika

Poznawanie tajemnic miasta to moja pasja, a odkrywanie ich przed innymi daje mi wielką radość.

Alicja Śnieżyńska-Rożek